• Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
Bándi Johanna

 Data și locul nașterii: 24 aprilie 1984, Zalău

Studii: 
1999-2003 Liceul Teoretic Ady Endre, Zalău, profil știința mediului
2003-2007 Universitatea Babeș–Bolyai, Facultatea de Teatru și Televiziune, profil arta actorului, profesor îndrumător: Szilágyi Palkó Csaba

Profesie: actor (2003)

Carieră:
2007-2008: Teatrul Figura Stúdió , Gheorgheni, actriță
2008 – actor la Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György

Roluri din anii studenției:
Maria (A. P. Csehov: Trei surori, profesor îndrumător: Dimény Áron)
Virtute (Jean Genet: Negrii, profesor îndrumător: Szilágyi Palkó Csaba)
Juli, Mari (Molnár Ferenc: Liliom, profesor îndrumător: Szilágyi Palkó Csaba)
Sally (John Arden: Trăiesc ca porcii, profesor îndrumător: Szilágyi Palkó Csaba)
Sally Bowles (Porter – Ebb – Kander: Cabaret, profesor îndrumător: Salat Lehel)
Puck (William Shakespeare: Visul unei nopți de vară, profesor îndrumător: Salat Lehel)
Actriță (Arthur Schnitzler: Reigen (Hora iubirilor), profesor îndrumător: Zakariás Zalán)

Teatrul Figura Stúdió, Gheorgheni:
Gretel (Hansel si Gretel, regizor: Dézsi Szilárd)
Cumnată (Lorca: Yerma, regizor: Béres László)
Helena (Thurócz Katalin: Szandrosz, regizor: Sorin Militaru)
Elektra, Chrysothemis, Cor (Bornemisza Péter: Elektra Maghiară, regizor: Katona Imre)
Clovn (Három tánc Beckettre, regizor: Vava Ștefănescu)

Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György:
Etelka (Schöntan – Schöntan – Kellér – Horváth – Szenes: Răpirea sabinelor, regizor: Kányádi Szilárd)
Fată, Femeie (Bertolt Brecht – Paul Dessau: Mutter Courage și copii ei, regizor: Vargyas Márta)
Make-up artist, Curvă, Misionar (Tasnádi István: Reformatorii lumii, regizor: Tasnádi Csaba)
Hermia (William Shakespeare: Visul unei nopți de vară, regizor: Keresztes Attila)
Trapiti (Darvasi László: Trapiti, regizor: Szilágyi Regina)
Personaj (Füst Milán: Nefericiții, regizor: Radu Afrim)
Clovn (Dobay András – Muszty Bea: Tortul albastru, regizor: Keresztes Attila)
Comediant (Csokonai Vitéz Mihály: Dorottya, regizor: István István)
Hanna (Szilágyi – Thuróczy – Nemes Nagy: Tanti Bors, regizor: Szilágyi Regina)
Lup, Om, Maimuță 4., Femeie (Dés – Békés – Geszti: Cartea Junglei, regizor: Szilágyi Regina)
Roxie Hart, Kitty (Kander – Ebb – Fosse: Chicago, regizor: Keresztes Attila)
Xxx (Carlo Goldoni: Gâlcevile din Chioggia, regizor: Keresztes Attila)
Fată (Mikó Csaba: Testínség, regizor: Szilágyi Regina)
Nepoată, Cormoran, Cioară (Szilágyi Andor: Leandru și Petală, regizor: Keresztes Attila)
Rosen (Kiss Csaba: Întoarcere în Danemarca, regizor: Albu István)
Susa (Pozsgai Zsolt – frații Grimm: Mama Holle, regizor: Szilágyi Regina)
Böbe (Tasnádi István: Compot de purcei, regizor: Tasnádi Csaba)
Boriska (Tóth Ede: Năzdrăvanul satului, regizor: Csurulya Csongor)
Personaj (Kálmán Imre: Prințesa Ceardașului, regizor: Keresztes Attila)
Catherine (Robert Thomas: 8 femei, regizor: Kincses Elemér)
Judit (Munkácsi Miklós: Beatles Forever, regizor: Csurulya Csongor)
Olga (Valentin Katajev – Aldobolyi Nagy György: Duminica zănatică, regizor: Aldobolyi Nagy György)

Előadásai
vissza a társulat tagjaihoz
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát