• Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
Keresztes Attila

Születési adatok: Sepsiszentgyörgy, 1973. augusztus 5.

Tanulmányok: 1992-1996: Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Bölcsészettudományi Kar, Színházművészeti Tanszék, színész szak, osztályvezető tanárok: Csíky András, Spolarics Andrea.

Életpálya:
1996-2009 között a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja
1996-2010 között tanársegéd a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Színházművészeti Tanszékének magyar tagozatán (oktatott tantárgy: drámai gyakorlat)
2002-2009 között a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti aligazgatója
2009-től a Harag György Társulat főrendezője
2009-2012 között a Harag György Társulat művészeti igazgatója
2012-től a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának művészeti igazgatója

Fontosabb rendezései
Darion – Leigh – Wassermann: La mancha lovagja, 2012/ 2013 – Szegedi Nemzeti Színház
Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy karnyóné s két szeleburdiak, 2012/ 2013 – Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház
Spíró György: Az imposztor, 2012/ 2013 – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
William Shakespeare: Szentivánéji álom, 2011/ 2012 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Henrik Ibsen: Hedda Gabler, 2011/ 2012 – Szegedi Nemzeti Színház
William Shakespeare: Hamlet, 2011/ 2012 – Sziléziai Stanisław Wyspiański Színház, Lengyelország
Szigligeti Ede: Liliomfi, 2011/ 2012 – Szigligeti Színház, Nagyvárad
Ruzzante: Az anconai özvegy, 2010/ 2011 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Dobay András – Muszty Bea: A kék csodatorta, 2010/ 2011 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Kander – Ebb – Fosse: Chicago, 2010/ 2011 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Kosztolányi Dezső: Édes Anna, 2010/ 2011 – Szegedi Nemzeti Színház
Carlo Goldoni: Chioggiai csetepaté, 2010/ 2011 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Szilágyi Andor: Leánder és Lenszirom, 2009/ 2010 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Molnár Ferenc: Liliom - egy csirkefogó élete és halála, 2009/ 2010 – Szegedi Nemzeti Színház
Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő, 2009/ 2010 – Sziléziai Stanisław Wyspiański Színház, Lengyelország
Kálmán Imre – Leo Stein – Béla Jenbach: Csárdáskirálynő, 2009/ 2010 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
A. P. Csehov: Három nővér, 2009/ 2010 – Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Sarah Ruhl: Tiszta ház, 2008/ 2009 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Kozma Mária: Csillala mester, 2008/ 2009 – Kolozsvári Állami Magyar színház
Jókai Mór: A komédiás had, avagy Thespis kordéja, 2008/ 2009 – Kecskeméti Katona József Színház
Kálmán Imre – Leo Stein –  Béla Jenbach: Csárdáskirálynő, 2008/ 2009 – Komáromi Jókai Színház 
Schönthan-Kellér: A szabin nők elrablása, 2007/ 2008 – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
W. Shakespeare: A windsori víg nők, 2006/2007 - Kolozsvári Állami Magyar Színház
Varró Dániel - Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, 2006/2007 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Barta Lajos: Szerelem, 2005/2006 - Csíki Játékszín
Kálmán Imre: Csárdáskirálynő, 2005/2006 – Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház
Ray Cooney: Egyszer kettő néha sok, 2004/2005 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Muszty Bea - Dobay András: A kék csodatorta, 2004 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Henrik Ibsen: A vadkacsa, 2004 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Shakespeare: Téli rege, 2003 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Marie Jones: Kövekkel a zsebében, 2002 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Spiró-Szigligeti: Liliomfi, 2002 – Temesvári Csíky Gergely Színház
Schönthan-Kellér: A szabin nők elrablása, 2001 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
W. Shakespeare: Romeo és Júlia, 2001 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Csehov: Három nővér, 2000 – Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Színházművészeti Tanszék
Vörösmarty - Görgey: A fátyol titkai, 1999 – Kolozsvári Állami Magyar Színház
J. Cocteau: A rettenetes szülők, 1998 – Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Színházművészeti Tanszék
Moliere: A képzelt beteg, 1998 – Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Színházművészeti Tanszék

Rendezőasszisztens:
2007/2008-as évad:
A. P. Csehov: Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban

Főbb szerepei a Kolozsvári Állami Magyar Színházban:
2003/2004-es évad:
Moon – Tom Stoppard: Bulldog hadnagy Magritte nyomán, rendező: David Zinder (Izrael)
2002/2003-as évad:
Lákmet/Jáfet – Britten – Selmeczi – Visky: A vasárnapi iskola avagy Noé bárkája, rendező: Selmeczi György
Mesulah – Anksi nyomán: Fehér tűz - fekete tűz (Dybbuk), rendező: David Zinder
2000/2001-es évad:
Lajos király – Fábri – Dumas: A három testőr, rendező: Kövesdy István
1999/2000-es évad:
Oronte – Moliere: A mizantróp, rendező: Tompa Gábor
Gyurka – Remenyik Zsigmond: Az atyai ház, rendező: Hatházi András
1998/1999-es évad:
Walter – Brecht–Weil: Koldusopera, rendező: Kövesdy István
Francisco – W. Shakespeare: A vihar, rendező: Dragoş Galgoţiu
1997/1998-as évad:
Alexander – W. Shakespeare: Troilus és Cressida, rendező: Tompa Gábor
Tanítvány – Madách Imre: Az ember tragédiája, rendező: Csiszár Imre
1995/1996-os évad:
Jacques – W. Shakespeare: Ahogy tetszik, rendező: Csíky András, Spolarics Andrea
Bolyongó – Örkény István: Kulcskeresők, rendező: Spolarics Andrea
1994/1995-ös évad:
Nemecsek – Molnár Ferenc: Pál utcai fiúk, rendező: Czeizel Gábor
1993/1994-es évad:
Vaknadály, denevérLeánder és Lenszirom, rendező: Czeizel Gábor

Díjak, kitüntetések:
Közönségdíj – Határon Túli Magyar Színházak XI. Fesztiválja, Kisvárda, 1999 (Moliere: A képzelt beteg)
BRITISH COUNCIL díj
– Kortárs Brit Dráma legjobb romániai előadásáért – 2003 (Marie Jones: Kövekkel a zsebében)
Dömötör-díj - Szeged, 2010.
Złota Maska Díj (Arany Maszk) - az év legjobb rendezéséért, Lengyelország, 2011 (Witold Gombrovicz: Yvonne, burgundi hercegnő)

Beszélt nyelvek:
magyar, román, angol

Előadásai
vissza a társulat tagjaihoz
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát