• Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
Hatházi András

Brassó (Románia), 1967 március 2

Tanulmányok:
1985 – Matematika-Fizika Líceum, Sepsiszentgyörgy, Kovászna megye
1986-1987 – Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Matematika Kar
1988-1992 – Marosvásárhelyi Színművészeti Akadémia, oszt. vezető tanár: Lohinszky Loránd, érdemes művész
1994 – Alumni Acting Programme, London (szaktanárok: Simon McBurney, Ian McKellen)
2003 – Szabad Művészetek Doktora (DLA-fokozat), Improvizáció és személyiségfejlesztés tárgykörében, Budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem

Műhelymunkák Regős Pál (1992), Simon McBurney és Ian McKellen (London, 1994), David Grant (2001), Florin Fieroiu (2004), David Zinder (2005), Andrei Serban (2006, 2007) vezetésével.

Beszélt nyelvek:

– román
– angol (haladó)

Szakmai tevékenység:
2008 – docens, „Babeş-Bolyai” Tudományegyetem, Kolozsvár, Színház és Televízió Kar
2004-2008 – adjunktus, „Babeş-Bolyai” Tudományegyetem, Kolozsvár, Színház és Televízió Kar – Magyar Tagozat
2001-2004 – adjunktus, „Babeş-Bolyai” Tudományegyetem, Kolozsvár, Bölcsészkar, Színháztudományi Tanszék – Magyar Tagozat
2001 – szabadfoglalkozású színművész
1993-2001 – „Babeş-Bolyai” Tudományegyetem, Kolozsvár, Bölcsészkar, Színháztudományi Tanszék – Magyar Tagozat, óraadó tanár
1992-1994 – Színművészeti Akadémia, Marosvásárhely, óraadó tanár
1992-2001 – Kolozsvári Állami Magyar Színház, színművész

Oktatott tantárgyak:
Színészmesterség
Színpadi improvizáció

Beosztások:
1998-1999 – művészeti aligazgató, Állami Magyar Színház, Kolozsvár
2003 – tagozatvezető, Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Bölcsészkar, Színháztudományi Tanszék – Magyar Tagozat
2004 – az Erdélyi Magyar Televíziót működtető “Janovics Jenő Alapívány” Kuratóriumának tagja
2004 – tagozatvezető, Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Színművészeti és Televízió Kar – Magyar Tagozat
2005-2010 – a Színház és Televízió Kar dékánhelyettese, a „Babeş-Bolyai” Tudományegyetem Szenátusának tagja

Szakmai megvalósítások:

Színpadi szerepek:
1988-1989
IFJÚ SCHWARTZ (Szigligeti Ede: Liliomfi, r. Gergely Géza)
1989-1990
HOSSZÚFÜLŰ (Teodor Mazilu: Stílbútor és fakereszt, r. Kovács Levente)
ÉNEKES (Tomcsa Sándor: Műtét, r. Kovács Levente)
A KÉZ (Slawomir Mrozek: Striptease, r. Gergely Géza)
MÜLLER (Frank Wedekind: A hőstenor, r. Kincses Elemér)
1990-1991
SÖLLER (J. W. Goethe: Bűnrészesek, r. Kovács Levente)
COBURG HERCEG (Kiss Irén: Mayerlingi fondorlatok, r. Kincses Elemér)
HLESZTAKOV (Gogol: A revizor, r. Parászka Miklós – a marosvásárhelyi Nemzeti Színház magyar tagozatán)
AFÁZIA – Verskollázs, egyéni műsor, Hollandiai vendégszereplés
1991-1992
EDGAR (Fr. Dürrenmatt: Play Strindberg, r. Lohinszky Loránd, érdemes művész)
CATULLUS (Füst Milán: Catullus, r. Kovács Levente)
TURAI (Molnár Ferenc: Játék a kastélyban, r. Parászka Miklós)
MERCUTIO (W. Shakespeare: Romeo és Júlia, r. Elek Judit – Magyarország)
1992-1993
NUUSZI KUUSZI (Lázár Ervin: Bab Berci kalandjai, r. Mózes István – Magyarország)
LYSANDER (W. Shakespeare: Szentivánéji álom, r. Tompa Gábor)
JÓSIKA ISTVÁN (Márton Lászlo: A nagyratörő, r. Parászka Miklós)
BERTALAN (Molnár Ferenc: Doktor úr, r. Mózes István – Magyarország)
Ifj. BERZÉTHEY (Hunyadi Sándor: Erdélyi kastély, r. Dehel Gábor)
FÉLSZEG PISTI (Örkény István: Pisti a vérzivatarban, r. Vincze János – Magyarország)
1993-1994
BALOGH KÁLMÁN (Szép Ernő: Patika, r. Mózes István – Magyarország)
LEÁNDER (Szilágyi Andor: Leánder és Lenszirom, r. Czeizel Gábor – Magyarország)
LEONCE (G. Büchner: Leonce és Léna, r. Barabás Olga)
DAMSE (Spiró György: Az imposztor, r. Árkosi Árpád – Magyarország)
HASSZÁN, BENKŐ (Székely János: Mórok, r. Tompa Gábor)
1994-1995
ALFONZ (Füst Milán: Máli néni, r. Árkosi Árpád – Magyarország)
ORSINO HERCEG (W. Shakespeare: A vízkereszt, r. V. I. Frunză)
BARTHOLOMÉ ATYA (M. Bulgakov: Képmutatók cselszövése, r. Tompa Gábor)
TÖRVÉNYSZÉKI SZOLGA (C. Goldoni: Chioggiai csetepaté, r. Árkosi Árpád – Magyarország)
ÁTS FERI (Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk, r. Czeizel Gábor – Magyarország)
MADARÁSZ VILMOS (Békés Pál: New Buda, r. Horváth Z. Gergely – Kisvárdai Várszínház, Magyarország)
1995-1996
SYRACUSAI ÉS EPHESUSI ANTIPHOLUS (W. Shakespeare: Tévedések vígjátéka, r. Kövesdy István)
ELSŐ BRÁVO (Lope de Vega: A kertész kutyája, r. Bocsárdi László)
KURRAH (Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde, r. Csizmadia Tibor – Magyarország)
IVANOV (A. P. Csehov: Ivanov, r. Kövesdy István)
1996-1997
LEOPOLD HERCEG (Parti Nagy Lajos: Ibusár, r. Kövesdy István)
RUGBY (Feydeau: Bolha a fülben, r. Kövesdy István)
ARLECCHINO (C. Goldoni: A velencei ikrek, r. Vlad Mugur – Németország)
HUGÓ (Molnár Ferenc: Liliom, r. Kövesdy István)
FIRULET BÁRO (W. Gombrowicz: Operett, r. Tompa Gábor)
JÁSA (A. P. Csehov: Cseresznyéskert, r. Vlad Mugur – Németország)
1997-1998
FERDINÁND (W. Shakespeare: A vihar, r. Dragos Galgoţiu)
MISTINGUE (Labiche: A Lourcine utcai gyilkosság, r. Vlad Mugur – Németország)
ACHILLES (W. Shakespeare: Troilus és Cressida, r. Tompa Gábor)
RUDOLF (Madách Imre: Az ember tragédiája, r. Csiszár Imre – Magyarország)
1998-1999
HANGAI SÁNDOR (Vörösmarty – Görgey: A fátyol titkai, r. Keresztes Attila)
RALPH CLARK (T. Wartenbaker: Kinek kell a színház?, r. Bokor Péter – Kanada)
KIKÁLTÓ (Bertolt Brecht – Kurt Weil: Koldusopera, r. Kövesdy István)
1999-2000
MERCUTIO (W. Shakespeare: Romeo és Júlia, r. Keresztes Attila)
2000-2001
LANCEY KAPITÁNY (Brian Friel: Fordítások, r. David Grant – Írország)
RETEGI FRIDOLIN (Schönthan – Kellér: A szabin nők elrablása, r. Keresztes Attila)
BITTNER (Egressy Zoltán: Kék, kék, kék…, r. Szilágyi-Palkó Csaba)
CHARLIE CONLON (Marie Jones: Kövekkel a zsebében, r. Keresztes Attila)
2002-2003
SZILVAI PROFESSZOR (Spiró György: Fogadó a nagy kátyúhoz, r. Keresztes Attila –Csíky Gergely Színház, Temesvár)
GIANNI (C. Goldoni: Komédiaszínház, r. Rusznyák Gábor – Magyarország)
MUFURC (Shakespeare: Téli rege, r. Keresztes Attila.)
LUCIFER (Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája, r. Mihai Măniuţiu)
2003-2004
F (S. Beckett: Play, r. Tompa Gábor)
BIRDBOOT, HARRIS (T. Stoppard: Buldog hadnagy Magritte nyomán, r. David Zinder – Izrael)
JACQUES (E. Ionesco: Jacques vagy a behódolás, r. Tompa Gábor)
HJALMAR EKDAL (H. Ibsen: Vadkacsa, r. Keresztes Attila)
2004-2005
EFFEKT GRÓFJA (Muszty-Dobay: A kék csodatorta, r. Keresztes Attila)
JAMES MARSTON (Barabás Olga: Krimi, r. Barabás Olga)

Filmszerepek:
MADARÁSZ VILMOS (New Buda, r. Horváth Z. Gergely – Magyarország)
TITKÁR (A kínai védelem, r. Tompa Gábor)
BARÁT (Portré Szabédi Lászlóról, r. Kántor László – Magyarország)
KAZINCZY LAJOS (Szép halál volt, r. Jeli Ferenc – Magyarország)

Színházi rendezések:
1997
W. Shakespeare: A két veronai nemes – Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Bölcsészkar, Színháztudományi Tanszék – Magyar Tagozat
1998
Láng Zsolt: A Rúkmadár – Állami Magyar Színház, Kolozsvár
Remenyik Zsigmond: Az atyai ház – Állami Magyar Színház, Kolozsvár
1999
V. Katajev: A kör négyszögesítése –Csíky Gergely Színház, Temesvár
2000
…nem bírtok játszani rajtam. – Figura Stúdió, Gyergyószentmiklós
2001
Bajor Andor: Egy bátor egér viszontagságai – Állami Magyar Színház, Kolozsvár
Fassbinder: A digó– Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Bölcsészkar, Színháztudományi Tanszék – Magyar Tagozat
2002
Aladdin –„Puck” Bábszínház, Kolozsvár

Filmrendezések:
2000: KREÓN – zene: Könczei Árpád, operatőr: Dénes Zoltán H.S.C., vágó: Kollányi Judit H.S.E., producer: Durst György, Duna Műhely, Magyarország
2002: TETEMREHÍVÁS – zene: Selmeczi György, operatőr: Dénes Zoltán H.S.C., vágó: Kollányi Judit H.S.E., producer: Durst György, Duna Műhely, Magyarország

Irodalmi tevékenység:

Versek:
MESE – Utunk, 1985 május
VASÁRNAP – Látó, 1990/7
AKHÁJOK – Látó, 1990/7
JÓTANÁCSOK – Látó, 1991/5
SZENTHÁROMSÁG – Látó, 1991/5
KÖSZÖNTŐ – Látó, 1991/5
CSAK – Látó, 1992/7
BEISMERÉS – Látó, 1992/7
ODÜSSZEUSZ BÚCSÚJA – Látó, 1992/7
MINT PROSPERO – Látó, 1992/11
EGY BALLADA – Látó, 1993/4
KESERŰ MEGTÉRÉS – Látó, 1993/4
SZENT ANDRÁS-NAP – Látó, 1993/4
INDULÁSOM – Látó, 1993/9
MEGINT – Látó, 1993/9
VALLOMÁS – Látó, 1993/9
CSEHOV – Korunk, 1993/10
RALPH CLARK HADNAGY ELSŐ VERSE – Korunk, 2001/5
RALPH CLARK HADNAGY MÁSODIK VERSE – Korunk, 2001/5
RALPH CLARK HADNAGY HARMADIK VERSE – Korunk, 2001/5
RALPH CLARK HADNAGY NEGYEDIK VERSE – Korunk, 2001/5
DANILÓ VERSE – Szempont, 2002/9
DANILÓ VERSE A TANULSÁGRÓL – Szempont, 2002/9


Rövidpróza:
AZ ÉLVEZET – Korunk, 1996/5
A HARMADNAPRÓL – Korunk, 1996/5
INTERFERENCIA – Korunk, 1996/5
KOMMUNIKÁCIÓ – Korunk, 1996/5
KARÁCSONYI LÁTOGATÁS – Korunk, 1996/5
A SZÍNÉSZNEVELÉSRŐL – Korunk, 1998/5
AKARATERŐ – Szempont, 2001
MEGNYILATKOZÁS – Szempont, 2001
A FEJÍRÓ – Szempont, 2001
KIS SZENTIMENTALISTA LÍRA – Szempont, 2001
HIPNANGÓGIA – Szempont, 2001
AZ ANDROGYN – Szempont, 2002
TÖKÉLETESSÉG – Szempont, 2002
MAGYARÁZAT – Szempont, 2002
MESE – Szempont, 2002
NEMLÉT – Szempont, 2002
AZ ELSŐ SZÓ – Szempont, 2002
A SURRANÓ – Szempont, 2002
KITARTÁS – Szempont, 2002
VÉGLEGES MEGOLDÁS – Szempont, 2002
TÜRELEM – Szempont, 2002
TANMESE – Szempont, 2002


Színpadi művek:
AZ ELLENÁLLHATATLAN – dalszövegek, zene: Horváth Károly – Magyarország, rendező: Bal József – Magyarország, Csíky Gergely Színház, Temesvár
...nem bírtok játszani rajtam.– szöveg Csehov Lakodalom és Hattyúdal c. művei alapján
ALADDIN – bábelőadás.
A DILIS RESNER– történet két részben, Látó 2002/8; Criticai Lapok 2002/7-8 (Magyarország), A színdarabot a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulata mutatta be 2004 február 29.-én
Betlehem, Betlehem… – pásztorjáték, Keljfeljancsi Komédiás Kompánia, Kolozsvár, 2002
DOLINKA – jelenet, Látó 2002/12
A VILÁGRENGETŐK – szappanopera, Látó 2003/5
A MI HÁZUNK – történet
AZ ÁLOMFESTŐK – játék
A MANIPULÁTOROK – dráma, Látó, 2004/8-9
MANKA – színmű

Filmforgatókönyvek:
KREÓN (Dénes Zoltánnal közösen)
TETEMREHÍVÁS (Dénes Zoltánnal közösen, Arany János azonos c. balladája nyomán.)
AZ UTOLSÓ FILM– Látó 2003/9

Tudományos tárgyú írások:
A SZÍNÉSZNEVELÉSRŐL – Korunk, 1998/5
IMPROVIZÁCIÓ ÉS SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS – Symbolon, Marosvásárhely, 2003/1, 174-185
A SEMMITMONDÓ SZÖVEG – Symbolon, Marosvásárhely, 2004/1

Könyvek:
DANILÓ – Polis, Kolozsvár, 2004

Díjak:
1992, június – Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja:
Ígéretes pályakezdés díja EDGAR szerepének megformálásáért
2001, december – A TRANSINDEX SMS novellapályázatának Nagydíja és Különdíja
2002, március – Az ERDRAMIL drámapályázat Nagydíja A dilis Resner c. alkotásért
2002, június – Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja:
Alakítási díj CHARLIE CONLON szerepének megformálásáért valamint pedagógiai tevékenységének elismeréséért
2002, szeptember – Rendezői debüt-díj az ALADDIN c. előadásért a Galaci (Románia) Nemzeti Bábfesztiválon
2002, október – Legjobb színész – díj a Marosvásárhelyi Látványszínház Fesztiválon CHARLIE CONLON szerepéért
2002, október – Az EMKE KOVÁCS GYÖRGY- díja színészi, drámaírói és pedagógusi tevékenység elismeréseképpen
2003, február – A TRANSINDEX SMS novellapályázatának harmadik díja
2003, április – A British Council Nagydíja a KÖVEKKEL A ZSEBÉBEN c. előadásért
2003, november – ALTER-NATIVE Rövidfilm-fesztivál, Marosvásárhely, A legjobb régióbeli filmes – díja a TETEMREHíVÁS c. alkotásért
2004, január – Látó Irodalmi Nívódíj a 2003-as esztendőben közölt írásokért
2004, április – megosztott III. Díj az ASSITEJ gyermekdarab pályázatán, az ÁLOMFESTŐ c. játékért
2004 – „Székely János” Drámaírói Ösztöndíj a MANKA c. színműért
2005
A Román Írószövetség Debüt-díja a Daniló c. könyvért
Jelölés a magyarországi Kritikusok Díjára (Bolond, Ezreddobos szerepekért)
2006
UNITER-díj jelölés, mint a legjobb férfi mellékszereplő (Bolond, Ezreddobos szerepekért)
2007
A Legjobb színész díjára való UNITER jelölés (Tinker szerepéért)
Gyergyószentmiklósi Kisebbségi Színházi Kollokvium, Legjobb Színész Díja (F1 szerepéért)
2008
A Legjobb színésznek járó UNITER-díj (Ványa szerepéért)
2009
UNITER-díj jelölés, mint a legjobb férfi mellékszereplő (Andrej szerepéért)
2010
A Szeffedin Sefket Filmklub Nagydíja A Kapu c. filmforgatókönyvért
Thesszaloniki Filmfesztivál, Legjobb férfiszereplő díja (Nelu szerepéért)
2011
Jászai díj
Gábor Miklós díj
Gopo-díj jelölés, mint a Legjobb filmszínész (Nelu szerepéért)
BEST-Filmfest Legjobb filmszínész díj jelölés (Nelu szerepéért)

Előadásai
vissza a társulat tagjaihoz
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát
  • Plakát